Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
Meet the Prestige Stone Quartz Large Roaster, your new best friend in the kitchen. This baking tin is ultra-durable and features a stone quartz coating. It is PFOA-free and scratch resistant, ensuring a safe cooking experience.
This pan offers convenience, with a non-stick surface that keeps your meals intact and has large grip handles for easy transport. Crafted from robust carbon steel, it also withstands oven temperatures up to 240°C and is freezer and dishwasher-safe.
For peace of mind, this product comes with a lifetime guarantee. Whether you're roasting meats or vegetables, the Prestige Stone Quartz Large Roaster delivers impeccable results every time.
- Stone-Quartz Coating
- PFOA-Free Design
- Scratch Resistant
- Non-Stick Surface
- Oven Safe Up To 240°C
- Fridge & Freezer Safe
- Dishwasher Safe
- Lifetime Guarantee
| Brand: | Prestige |
| Dimensions: | (D)44cm x (W)29cm x (H)7.4cm |
| Material: | Carbon Steel |
| Weight: | 0.93kg |
| Colour: | Black |
| Dishwasher Safe: | Yes, But Hand Wash Recommended |
| Oven Safe: | Yes up to 240°C |
| Freezer Safe: | Yes |
| Non-stick: | Yes |
| Guarantee: | Lifetime Guarantee |
| Product Code: | 58951 |