Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
Bring some light into your home with the Solus G45 SES XCROSS LED Golf Ball 4.5W (EQ40W). The LED bulb provides a white light colour and has 20'000 hours of lighting time. With an excellent energy rating, this bulb is efficient while providing a high-quality, clear light.
From the brand Solus, this bulb is a reliable and long-lasting choice for your home. The golf ball-shaped bulb fits an SES fitting and has a wattage of 40W.
At Home Store + More, we offer a wide range of bulbs to light up your home. Feel free to browse our site now to find the bulb that meets your lighting needs!
Features
- LED Bulb
- 20,000 Hours Lifetime
- White Light Colour
- Non-Dimmable
- Uses Less Energy
- Up To European Standards
Documents
| Colour: | White |
| Dimensions: | 10 x 3.5 cm |
| Weight: | 0.03 kg |
| Material: | Glass |
| Bulb Type: | LED |
| Dimmable: | No |
| Lifetime: | 20,000 Hours |
| Bulb Fitting Type: | SES |
| Wattage: | 40W |
| Energy Rating: | F |
| Brand: | Solus |