Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
Bring some light into your home with the Solus BC LED Candle Bulb 8W (EQ60W) Non Dimm. The LED bulb provides a white light colour and has 15'000 hours of lighting time. With an excellent energy rating, the bulb is efficient while providing a high-quality, clear light.
From the brand Solus, the bulb is a reliable and long-lasting choice for your home. The candle-shaped bulb fits a BC fitting and has a wattage of 60W.
At Home Store + More, we offer a wide range of bulbs to light up your home. Feel free to browse our site now to find the bulb that meets your lighting needs!
Features
- LED Bulb
- 15,000 Hours Lifetime
- White Light Colour
- Non-Dimmable
- Uses Less Energy
- Up to European Standards
Documents
| Colour: | White |
| Dimensions: | 10 x 3.5 cm |
| Weight: | 0.03 kg |
| Material: | Glass |
| Bulb Type: | LED |
| Dimmable: | No |
| Lifetime: | 15,000 Hours |
| Bulb Fitting Type: | BC |
| Wattage: | 60W |
| Energy Rating: | E |
| Brand: | Solus |