Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Senssun Smart Body Bluetooth Scale is a smart scale that seamlessly integrates with your smartphone via Bluetooth through the iMoni Health App, and your data syncs in real time. It features measurements of body muscle, bone mass, body fat and body water.
The high-precision sensors guarantee accurate measurements, it can even weigh small objects. This scale delivers readings up to 200kg(32st) and converts between kilograms, pounds and stone. The VA colourful LCD display, shows a variety of easy-to-read data on screen.
With ample data storage and support for up to 12 user profiles, this scale is suitable for the whole family to use. It is crafted from durable 6mm tempered glass and features auto-on functionality.
- Smartphone Connectivity
- Body Fat & Water Percentage
- Bone & Muscle Mass
- High-Precision Sensors
- 200kg Max. Weight
- VA-Coloured LCD Display
- 3 Measurement Units
- User Profile Memory
- Tempered Glass
- Auto-On Function
| Brand: | Senssun |
| Dimensions: | (W)30.2cm x (D)30.2cm x (H)2.6cm |
| Materials: | Tempered Glass, Plastic |
| Colour: | Black |
| Maximum Weight Capacity: | 200kg |
| Units: | KG/pounds/stones |
| User Memories: | Yes |
| Number of User Memories: | 12 |
| Body Mass Index (BMI) | Yes |
| Body Fat Measurements: | Yes |
| Water Percentage Measurements: | Yes |
| Muscle Mass Measurements: | Yes |
| Bone Mass Measurements: | Yes |
| Battery Included: | No |
| Battery Type: | 4 X 1.5V AAA |
| Weight: | 1.72kg |