Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Salter Ultimate Accuracy White Glass Scales is the perfect addition to the bathroom. This scale provides accurate measurements up to 180kg/28st 3lb. With its precise measurement increments of 0.05kg/0.50g, you can accurately track the progress of your health/fitness goals.
Designed for convenience, this scale features carpet feet to ensure accurate readings wherever you are in your home. The LCD easy-read display allows for effortless readability at a glace.
Crafted with a sleek white glass surface, this scale delivers exceptional functionality and adds a touch of elegance to your bathroom decor. Batteries are included, so you can start your wellness journey immediately.
- Accurate Measurements
- 180kg Max. Weight
- 0.05kg Increments
- Carpet Feet
- LCD Easy-Read
- Effortless Storage
- Sleek Appearance
- Batteries Included
| Brand: | Salter |
| Dimensions: | (H)2.2cm x (W)32cm x (D)28cm |
| Weight: | 1.77kg |
| Colour: | White |
| Maximum Capacity: | 180kg |
| Units: | 0.05 kg / 1/8 lb |
| User Memory: | No |
| Body Mass Index - BMI: | No |
| Body Fat Measurements: | No |
| Water Percentage Measurements: | No |
| Bone Mass Measurements: | No |
| Battery Included: | Yes |
| Battery Type: | 2 x AAA |