Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Salter Smart Bluetooth App Bathroom Scales is a smart scale that seamlessly integrates with your smartphone via Bluetooth through the Salter Health App, and your data syncs in real time. This sleek scale tracks 17 essential body metrics, including weight, body fat, body water, muscle mass, BMI and more.
This scale delivers accurate readings up to 180kg (or 28st) with precision sensors. The athlete mode provides measurements specific to your fitness level and the child mode is perfect for kids. This scale also has an 8-user memory function, allowing each member to create a profile.
Measurements are displayed in increments of 0.1kg, showing any small changes over time. Batteries are included, so you can start your wellness journey immediately.
- Smartphone Connectivity
- 17 Body Metrics
- Accurate Measurements
- 180kg Max. Weight
- Athlete Mode
- Child Mode
- 8-User Memory Function
- Increments of 0.01kg
- Batteries Included
| Brand: | Salter |
| Dimensions: | (H)2.3cm x (W)30cm x (D)30cm |
| Weight: | 2.03kg |
| Colour: | Black |
| Units: | 0.1kg / 1 lb |
| Maximum Capacity: | 180kg |
| User Memory: | Yes |
| Number of User Memory: | 8 |
| Body Mass Index - BMI: | Yes |
| Body Fat Measurements: | Yes |
| Water Percentage Measurements: | Yes |
| Bone Mass Measurements: | Yes |
| Batteries Included: | Yes |
| Battery Type: | 2 x AAA |