Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Salter Mechanical Bathroom Scales is a must-have for your bathroom. With this reliable scale, you can achieve your health and fitness goals. The easy-to-read rotating dial guarantees accuracy.
This scale has you covered, showing both stone and kilogram measurements. It is battery-free; no power source is needed, meaning you can use it freely. It provides ample space for a comfortable experience, thanks to its large platform.
It can handle a maximum weight of 120kg, giving you peace of mind as you step on for your daily weigh-in. Its simple design makes it a user-friendly choice for the whole family.
Features
- Accurate Measurements
- Large Visible Dial
- Ample Space Platform
- Kilogram & Stone Units
- Battery-Free Use
- Easy To Read
- 120kg Max. Weight
Documents
| Brand: | Salter |
| Dimensions: | (W)25cm x (D)25cm x (H)5cm |
| Weight: | 1.33kg |
| Colour: | Silver |
| Maximum Capacity: | 120kg |
| Units: | 1 kg/ 2lb |
| User Memory: | No |
| Body Mass Index - BMI: | No |
| Body Fat Measurements: | No |
| Water Percentage Measurements: | No |
| Bone Mass Measurements: | No |
| Battery Operated: | No |
| Material: | Galvanised Steel |