Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
Step into a healthier lifestyle with the Salter BMI Compact Glass Green Bathroom Scales. This sleek scale is your perfect partner for tracking weight, body fat, body water, and BMI—all with precision. Equipped with high precision sensors, this scale delivers accurate readings up to 150kg (or 23st 8lb).
For active individuals, the athlete mode provides tailored measurements specific to your fitness level. This scale also offers convenience with an 8-user memory function, allowing multiple users to track progress effortlessly.
Measurements are displayed in increments of 0.1kg, showing any small changes over time. Batteries are included, so you can start your wellness journey immediately.
- Accurate Weight Tracking
- Body Fat Measurement
- Tracks Body Water & BMI
- BMI Measurements
- 150kg Max. Weight
- Built-In Athlete Mode
- 8-User Memory Function
- Increments Of 0.1kg
- Batteries Included
| Dimensions: | (W)30cm x (D)25cm x (H)2.35cm |
| Brand: | Salter |
| Colour: | Light Green |
| Maximum Capacity: | 150kg |
| Units: | 0.1kg / 1/4 lb |
| User Memory: | Yes |
| Number Of User Memories: | 8 |
| Body Mass Index - BMI: | Yes |
| Body Fat Measurements: | Yes |
| Water Percentage Measurements: | Yes |
| Bone Mass Measurements: | No |
| Battery Included: | Yes |
| Battery Type: | 2 x AAA |
| Weight: | 1.37kg |