Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
Step into a healthier lifestyle with the Salter BMI Analyser Black Glass Scales. This sleek scale is your perfect partner for tracking weight, body fat, body water, and BMI. This scale delivers accurate readings up to 180kg (or 28st) with precision sensors.
For active individuals, the athlete mode provides tailored measurements specific to your fitness level. This scale also has an 8-user memory function. It ensures accurate weighing on uneven surfaces with its 'carpet feet’.
Measurements are displayed in increments of 0.1kg, showing any small changes over time. Batteries are included, so you can start your wellness journey immediately.
Features
- Accurate Weight Tracking
- Body Fat Measurement
- Tracks Body Water & BMI
- 150kg Max. Weight
- Built-In Athlete Mode
- 8-User Memory Function
- Increments Of 0.1kg
- Carpet Feet
- Batteries Included
Documents
| Dimensions: | (H)2.4cm x (W)30.1cm x (D)30.1cm |
| Brand: | Salter |
| Weight: | 1.61kg |
| Colour: | Black |
| Maximum Capacity: | 180kg |
| Units: | 0.1 kg / 0.2 lb |
| User Memory: | Yes |
| Number of User Memories: | 8 |
| Body Mass Index - BMI: | Yes |
| Body Fat Measurements: | Yes |
| Water Percentage Measurements: | Yes |
| Bone Mass Measurements: | No |
| Battery Included: | Yes |
| Battery Type: | 2 x AAA |