Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Salter Black Compact Mechanical Scales is a must-have for your bathroom. With this reliable scale, you can achieve your health goals. The magnified, easy-to-read rotating dial guarantees accuracy with instant step-on readings.
This scale has you covered, showing both stone and kilogram measurements. It is battery-free; no power source is needed, meaning you can use it freely.
It provides ample space for a comfortable experience. Plus, it can handle a maximum weight of 133kg, perfect for a daily weigh-in. The simple design makes it a user-friendly choice for the whole family.
Features
- Accurate Measurements
- Easy To Read Dial
- Magnifying Lens
- Kilogram & Stone Units
- Battery-Free Operation
- Ample Space
- 133kg Max.Weight
Documents
| Brand: | Salter |
| Dimensions: | (W)25cm x (L)25cm x (H)5.4cm |
| Weight: | 1.17kg |
| Material: | Galvanised Steel, Cold Rolled Steel |
| Colour: | Black |
| Units: | Kilograms (kg), Stone (st), Pounds (lb) |
| Maximum Capacity: | 133kg |
| User Memory: | No |
| Body Mass Index - BMI: | No |
| Body Fat Measurements: | No |
| Water Percentage Measurements: | No |
| Bone Mass Measurements: | No |
| Battery Operated: | No |