Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Salter Basic Mechanical Bathroom Scales is a must-have for your bathroom. With this reliable scale, you can achieve your health goals. The magnified, easy-to-read rotating dial guarantees accuracy with instant step-on readings.
This scale has you covered, showing stone, pound and kilogram measurements. It is battery-free; no power source is needed, meaning you can use it freely. The cushioned white mat ensures extra comfort while weighing.
It provides ample space for a comfortable experience, thanks to its large platform. Plus, it can handle a maximum weight of 120kg (18st) , perfect for a daily weigh-in. The simple design makes it a user-friendly choice for the whole family.
- Accurate Measurements
- Large Visible Dial
- Magnifying Lens
- Kilogram & Stone Units
- Cushioned Mat
- Battery-Free Use
- 120kg Max. Weight
| Brand: | Salter |
| Dimensions: | (D)25.4cm x (W)4.9cm x (H)25.4cm |
| Colour: | White |
| Maximum Capacity: | 120kg |
| Units: | Kilograms (kg), Stone (st) |
| Weight: | 1.28kg |
| Body Mass Index - BMI: | No |
| Body Fat Measurements: | No |
| Water Percentage Measurements: | No |
| Bone Mass Measurements: | No |
| Battery Operated: | No |