Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Camry Body Fat and Hydration Personal Bathroom Scale features four strain gauge sensors for accurate measurements. Monitor body muscle, bone mass, body fat percentage (4-60%), and body water percentage (27.5-66%).
With a calorie recommendation feature and the ability to store 12 profiles, this scale is your perfect fitness companion. It has a maximum weight capacity of 180kg (28st) and the ability to convert between Kilograms, Pounds, and Stone units.
It features a low-battery indication (Lo), an overload indication (Err), and has auto-shutoff. This bathroom scale provides the essential data you need to progress towards your goals effortlessly.
- Strain Gauge Sensors
- Body Fat & Water Percentage
- Bone & Muscle Mass
- Calorie Recommendation
- Stores User Profiles
- 180kg Max. Weight
- 3 Measuring Units
- Low Battery Indicator
- Overload Indicator
- Auto-Shutoff
| Brand: | Camry |
| Dimensions: | (W)31cm x (D)31cm x (H)3.3cm |
| Colour: | Black |
| Maximum Capacity: | 180kg |
| Units: | 0.1 kg / 0.2 lb |
| User Memory: | Yes |
| Number Of User Memories: | 12 |
| Body Mass Index - BMI: | Yes |
| Body Fat Measurements: | Yes |
| Water Percentage Measurements: | Yes |
| Bone Mass Measurements: | Yes |
| Battery Included: | No |
| Battery Type: | 2 x 1.5V AAA |
| Weight: | 4.4kg |