Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Camry Body Analyser Bluetooth Bathroom Scales is a smart scale that seamlessly integrates with your smartphone via Bluetooth through the Movinglife App, and your data syncs in real time. It features measurements of body muscle, bone mass, body fat, body water, and recommended calorie intake.
The high-precision strain gauge sensors guarantee accurate measurements. This scale delivers accurate readings up to 180kg (or 28st) and converts between kilograms, pounds and stone. It offers clear graphs that display your fitness trends and BMI.
The LCD with a white backlight ensures easy reading. With support for multiple users and indicators for low battery power, weight overload and an auto-shutoff feature, this scale is a must-have for anyone serious about their health journey.
- Smartphone Connectivity
- Body Fat & Water Percentage
- Bone & Muscle Mass
- Calorie Recommendations
- Strain Gauge Sensors
- 180kg Max. Weight
- 3 Measurement Units
- Multiple User Profiles
- LCD Digital Display
- Low Battery Indicator
- Overload Indicator
- Auto-Shutoff
| Brand: | Camry |
| Dimensions: | (W)30.2cm x (D)30.2cm x (H)2.2cm |
| Max Weight Capacity: | 180kg |
| Units: | 0.1kg / 1 lb |
| User Memory: | Yes |
| Body Mass Index - BMI: | Yes |
| Body Fat Measurements: | Yes |
| Water Percentage Measurements: | Yes |
| Bone Mass Measurements: | Yes |
| Batteries: | 2 x 1.5V AAA |
| Battery Included: | No |
| Works For: | iPhone IOS 8.0 Or Later | Android 4.3 Or Later |
| Colour: | Black |