Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Brabantia ReNew White Digital Bathroom Scales are your perfect bathroom companion. With a weight capacity of 180 kilograms (28st), these bathroom scales cater to a wide range of users. With its 0.1 kg measurement increments, you can accurately track the progress of your health/fitness goals.
Step onto an easy-to-read scale with an LCD display that clearly shows your weight. The non-slip feet give stability while preventing scratches on your floor.
The auto-shutoff feature after 10 seconds helps conserve battery life. Plus, with batteries included, you're ready to go from the moment you open the box. It also comes with a 5-year guarantee for peace of mind.
- Accurate Measurements
- 180kg Max. Weight
- Increments of 0.1kg
- LDC Easy Display
- Non-Slip Feet
- Automatic Power-Off
- Batteries Included
- 5-Year Guarantee
| Dimensions: | (H)2.4cm x (D)30cm x (W)30cm |
| Weight: | 1.58kg |
| Colour: | White |
| Maximum Capacity: | 180 kg |
| Units: | 0.1 kg / 0.2 lb |
| User Memory: | No |
| Body Mass Index - BMI: | No |
| Body Fat Measurements: | No |
| Water Percentage Measurements: | No |
| Bone Mass Measurements: | No |
| Battery Type: | 4 x AAA/1.5V |
| Battery Included: | Yes, Duracell® |
| Guarantee: | 5 Year Brabantia Guarantee |
| Brand: | Brabantia |