Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
Discover the joy of cooking with the Prestige Stone Quartz Medium Roasting Tray 40cm, featuring a stone quartz coating that ensures perfect non-stick performance, so you don't need to worry about your meals sticking to the tray.
The PFOA-free coating also enhances toughness, allowing for impressive scratch resistance. The large handles improve manoeuvrability with oven gloves for safe transport, and it offers ample space for any meal you wish.
Its dishwasher-safe nature adds convenience to your after-cooking routine. Plus, it's freezer and oven-safe up to 240°C, broadening your recipe repertoire. Benefit from a lifetime guarantee as you bring home this Prestige Stone Quartz Medium Roasting Tray 40cm.
- Stone-Quartz Coating
- Non-Stick Surface
- PFOA-Free Design
- Scratch Resistance
- Large Grip Handles
- Ample Space
- Dishwasher Safe
- Oven Safe Up To 240°C
- Fridge & Freezer Safe
- Lifetime Guarantee
| Brand: | Prestige |
| Dimensions: | (D)40cm x (W)25cm x (H)5.5cm |
| Weight: | 0.66kg |
| Material: | Carbon Steel |
| Colour: | Black |
| Dishwasher Safe: | Yes, But Hand Wash Recommended |
| Oven Safe: | Yes up to 240°C |
| Freezer Safe: | Yes |
| Non-stick: | Yes |
| Guarantee: | Lifetime Guarantee |
| Product Code: | 58950 |