Delivery & Returns €5.99 Delivery
Delivery Type Large Parcel Delivery
Our 4M Roll Artificial Grass with its realistic look and feel, is the perfect solution for year-round achieving a beautiful, low-maintenance lawn. At 25mm deep, our artificial grass provides a soft and comfortable underfoot experience, making it ideal for children and pets to play on.
With its UV-resistant properties, you can enjoy vibrant greenery that won't fade or discolour under the sun's rays. Not only is our artificial grass visually appealing, but it is also eco-friendly. Made from durable materials, it requires no watering or harmful pesticides, saving you time, money, and the environment. The optimal drainage ensures rainwater is efficiently absorbed, preventing waterlogging and leaving your lawn pristine.
Crafted to perfection, our 4M Roll Artificial Grass offers a natural aesthetic that seamlessly blends with any outdoor setting. Enhance the beauty of your outdoor space with our 4M Roll Artificial Grass. Enjoy the benefits of a lush green lawn without the hassle of maintenance.
- 25mm Pile Height
- Child & Pet Friendly
- UV-Resistant
- Eco-Friendly
- Optimal Drainage
- Realistic Look
- Underfoot Comfort
| Product Dimensions: | (W)4 Metres x (D)1 Metre x (H)25mm |
| Packaging Dimensions: | (DIA)23cm x (H)1 Metre |
| Weight: | 8.68kg |
| Brand: | Rookhaven |
| Material: | Plastic & Latex |
| Colour: | Green |
| Pile Height: | 25mm |
| Yarn Shape: | C-Shaped |
| Stitch Rate: | 140 Stitches/m |
| Density: | 14700 Stitches/㎡ |
| Durability: | Weather & UV Resistant |
| Child & Pet Friendly: | Yes |
| Care Instructions: | Keep grass far away from glass, avoid glass reflection directly, that will burn the grass or will make the color of grass fade away quickly |