Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Camry BMI Large Display Bathroom Scales makes weight management possible. With its VA-coloured display, this scale lets you view body metrics, such as BMI, at a glance. Keep track of your weight changes graphically with the display of the recent seven weight records.
The adult-infant mode simplifies weighing babies/kids, while auto-user code recognition customises your experience. The scale also double-checks results to ensure accuracy.
Enjoy the durability of a 6mm tempered glass surface. The scale has a maximum capacity of 200kg (32st) and high-precision sensors for accuracy. Experience the ease of use with features like auto-on/off, low-battery, and overload indicators.
- VA-Coloured Display
- Body Mass Index
- Recent Weight Records
- Adult-Infant Mode
- Auto-User Recognition
- Tempered Glass Build
- 200kg Max. Weight
- Auto-On/Off
- Low Battery Indicator
- Overload Indicator
| Brand: | Camry |
| Dimensions: | (W)30.2cm x (D)30.2cm x (H)2.6cm |
| Material: | Tempered Glass , Plastic |
| Colour: | Black |
| Maximum Capacity: | 200kg |
| Units: | Kilograms (kg), Pounds (lb) |
| User Memory: | Yes |
| Number Of User Memories: | 12 |
| Body Mass Index (BMI): | Yes |
| Body Fat Measurements: | No |
| Water Percentage Measurement: | No |
| Muscle Mass Measurements: | No |
| Bone Mass Measurements: | No |
| Battery Included: | No |
| Type Of Battery: | 4 X 1.5V AAA |
| Weight: | 1.68kg |