Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The Camry Black Electronic Bathroom Scales are your perfect bathroom companion for tracking weight. With a weight capacity of 150 kilograms (23st), these bathroom scales cater to a wide range of users. Step onto an easy-to-read scale with a reverse LCD display that clearly shows your weight.
With its precise measurement increments of 0.1 kg/0.2 lb, you can accurately track the progress of your health/fitness goals. You'll appreciate the sleek black, slim design that fits seamlessly into any bathroom setting.
It features a low-battery indication (Lo), an overload indication (Err), and has an auto-on function. The simple design makes it a user-friendly choice for the whole family.
- 150kg Max. Weight
- Simple To Read
- Reverse LCD Display
- Precise 0.1kg Increments
- Sleek Black Appearance
- Low Battery Indicator
- Overload Indicator
- Auto-On Function
| Brand: | Camry |
| Dimensions: | (D)26cm x (W)26cm x (H)2.2cm |
| Colour: | Black |
| Maximum Capacity: | 150kg |
| Units: | 0.1 kg / 0.2 lb |
| User Memory: | No |
| Body Mass Index - BMI: | No |
| Body Fat Measurements: | No |
| Water Percentage Measurements: | No |
| Bone Mass Measurements: | No |
| Battery Type: | 2 x 1.5V AAA |
| Batteries Included: | No |
| Weight: | 1.1kg |