Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
Discover the joy of cooking with the Prestige Stone Quartz Crisper Cooking Tray 37.5cm, featuring a stone quartz coating that ensures perfect non-stick performance, so you don't need to worry about your meals sticking to the tray.
The PFOA-free coating also enhances toughness, allowing for impressive scratch resistance. The large handles improve manoeuvrability with oven gloves for safe transport, and the holes on the underside improve air circulation, resulting in crispy meals.
Its dishwasher-safe nature adds convenience to your after-cooking routine. Plus, it's freezer and oven-safe up to 240°C. Benefit from a lifetime guarantee as you bring home this Prestige Stone Quartz Crisper Cooking Tray.
- Stone-Quartz Coating
- Non-Stick Surface
- PFOA Free Design
- Large Grip Handles
- Heat-Distributing Base
- Dishwasher Safe
- Oven Safe Up To 240°C
- Lifetime Guarantee
| Brand: | Prestige |
| Dimensions: | (D)37.5cm x (W)29.5cm x (H)3cm |
| Material: | Carbon Steel |
| Weight: | 0.57kg |
| Colour: | Black |
| Dishwasher Safe: | Yes, But Hand Wash Recommended |
| Oven Safe: | Yes Up To 240°C |
| Freezer Safe: | Yes |
| Non-stick: | Yes |
| Guarantee: | Lifetime Guarantee |
| Product Code: | 58953 |