Delivery & Returns €5.99 Delivery, Free over €50
Delivery Type Standard Delivery
The high-performance Tower Vortx 7.5L Colour Display Air Fryer is designed to meet all your cooking needs, with a 1750W output. This air fryer features a digitally coloured display that provides intuitive control and monitoring of the cooking process.
With a temperature range of 75-200°C and a 60-minute timer, this air fryer offers precise control for perfect results every time. The large 7.5L cooking basket and 7 cooking presets make it well-suited to your culinary needs. The included crisper grill plate also expands the cooking possibilities for creating delicious meals.
The rapid air circulation cooking technology ensures efficient, even cooking, while the viewing window lets you monitor the cooking progress. The non-stick-coated cooking basket makes cleaning easy, while the cool-touch handle and non-slip feet ensure safe, secure operation.
- 1750W Output
- Digital Colour Display
- Adjustable Temperature
- 60-Minute Timer
- 7.5 Litre Basket
- 7 Cooking Presets
- Crisper Grill Plate
- Rapid Air Circulation
- Viewing Window
- Non-Stick Coating
- Cool-Touch Handle
- Non-Slip Feet
| Brand: | Tower |
| Dimensions: | (L)32cm x (W)38cm x (H)31.6cm |
| Capacity; | 7.5L |
| Colour: | Black |
| Weight: | 4.6kg |
| Output: | 1750W |
| Material: | Stainless Steel |
| Adjustable Temperature: | Yes, 75-200°C |
| Timer Feature: | Yes, 60-Minutes |
| Cooking Presets: | Yes (Air Fry, Bake, CupCake, Fries, Roast, Chicken, Reheat) |